Pochodzenie
Nazwany na cześć angielskiego hrabstwa Yorkshire, Yorkshire Terrier pojawił się w XIX wieku, kiedy to został wyhodowany do polowania na gryzonie w fabrykach włókienniczych. Z biegiem czasu, dzięki swojemu uroczemu wyglądowi i pięknej, luksusowej sierści, wyszedł z fabryk i trafił do „wyższych sfer“.
Wygląd
Yorkshire Terrier to mały pies o zwartej budowie ciała. Wysokość w kłębie wynosi około 17-20 cm, a waga nie powinna przekraczać 3,2 kg. Ma małą głowę ze średnio długim nosem i małymi ciemnymi oczami o bystrym i inteligentnym spojrzeniu.
Płaszcz
Dzięki długiej, jedwabistej sierści i charakterystycznemu niebieskiemu podszerstkowi na grzbiecie, teriery te są bardzo estetycznymi psami. Ich ciało pokryte jest gładką, błyszczącą i delikatną sierścią, która może być bardzo długa. U psów wystawowych często sięga ona ziemi. W warunkach rodzinnych zwykle wybiera się krótsze strzyżenie, głównie ze względu na jego praktyczność.
Dozwolony jest tylko jeden wariant kolorystyczny, a mianowicie połączenie złotej sierści na głowie i nogach ze stalowoniebieskim korpusem.
Natura
Nie można dać się zwieść niewielkiej posturze tego futrzaka. To odważny, pewny siebie i nieustraszony pies, który głośno i spokojnie stawi czoła nawet dużemu przeciwnikowi. Yorkshire Terrier jest pełen energii, odwagi i ciekawości. Ma wysoką inteligencję i lojalność wobec stada. Jest żywy i zabawny, ale może być uparty, dlatego ważne jest, aby rozpocząć szkolenie i socjalizację od młodego szczeniaka. Jeśli nie zostaną mu wyznaczone granice, będzie próbował przejąć kontrolę nad całą rodziną. Jednak odpowiednio wyszkolony i wychowany w domu pies będzie wspaniałym i lojalnym „najlepszym“ przyjacielem.
Dla kogo pies jest odpowiedni

Yorkshire Terrier jest często wybierany jako pies rodzinny. Nic dziwnego - bardzo dobrze dostosowuje się do życia rodzinnego, ale tylko wtedy, gdy zostaną mu wyznaczone wspomniane wcześniej granice. W przeciwnym razie może próbować dostosować rodzinną rutynę do siebie. Jeśli weźmie się to pod uwagę, można znaleźć w nim świetnego partnera, który będzie bronił stada do ostatnich sił. Jego rozmiar sprawia, że nadaje się również do mieszkania. Jego wymagania dotyczące odległości nie są tak duże, jak w przypadku większych psów. Kolejną zaletą jego niewielkiej wagi jest to, że w razie potrzeby można go nosić wszędzie, a on zwykle nie ma z tym problemu. Nie należy jednak myśleć o nim jako o „kanapowcu“. Jest to świetny towarzysz nawet dla dość aktywnych właścicieli.
Kupno szczeniaka
Ze względu na popularność rasy, podaż szczeniąt jest zwykle duża. Należy jednak zachować ostrożność. Należy upewnić się co do dobrego wyboru hodowcy, od którego kupowany jest szczeniak. Niestety nadal istnieją tak zwani pseudo hodowcy. Są to podmioty, w których psy są hodowane głównie dla zysku. Nie są one odpowiednio pielęgnowane i dorastają w złych warunkach. Takie psy są często chore i zaniedbane.
Każdy odpowiedzialny hodowca powinien być skłonny pokazać warunki, w jakich opiekuje się swoimi szczeniętami.
Zdrowie i opieka

Średnia długość życia Yorkshire Terrierów wynosi około 12-15 lat, co nie jest zbyt krótkim okresem. Jednak rasa ta cierpi na pewne choroby. Dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie szczególnej uwagi na niektóre aspekty opieki.
Pielęgnacja sierści i skóry
Piękna sierść to niewątpliwie ogromna zaleta tej rasy. Wymaga ona jednak odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo łatwo się kołtuni i tworzą się na niej kępki, a nawet dredy. Konieczne jest zatem jej regularne czesanie (najlepiej codziennie). Zwierzak powinien być przyzwyczajony do szczotkowania już od szczenięcia. Jeśli właściciel nie ma ambicji wystawowych, może wybrać krótsze strzyżenie dla swojego psa, co ułatwi pielęgnację. Wskazane jest również regularne kąpanie psa.
Pielęgnacja oczu
Oczy Yorkshire Terrierów są podatne na podrażnienia i nadmierne wydzielanie łez. Regularne przecieranie oczu miękką szmatką zwilżoną wodą lub roztworem zalecanym przez weterynarza pomaga utrzymać oczy w czystości i zapobiega powstawaniu plam łez na sierści wokół oczu.
Włosy wokół oczu mogą odrastać. Dobrym pomysłem jest ich przycinanie, aby niepotrzebnie nie podrażniały oczu.
Opieka stomatologiczna
Yorkshire Terrier to rasa podatna na powstawanie kamienia nazębnego przez całe życie. Nie należy tego lekceważyć i regularnie czyścić zęby. W przypadku zaniedbania, psy mogą cierpieć na choroby przyzębia. Na rynku dostępna jest karma, która pomaga zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej. Jednak ten rodzaj smakołyków jest zwykle bardzo twardy i duży, co zwykle nie jest odpowiednie dla małych psów. Można zatem skorzystać z alternatywnych suplementów. W tym celu stosuje się na przykład wodorosty Kelpa, które zwykle dodaje się do karmy w postaci proszku. Weterynarz może najlepiej pomóc w usunięciu kamienia nazębnego, który już się utworzył.
Posiłki
Polecamy
Life
Monobiałkowa
Calibra Dog Life Adult Small Breed Lamb - pełnoporcjowa sucha karma superpremium dla dorosłych psów małych ras (do 10 kg) z wysoką zawartością białka jagnięcego. Receptura ma niską zawartość zbóż (tylko ryż) i jest hipoalergiczna.
Dieta powinna być dostosowana do aktualnego wieku i kondycji psa. Warto wybierać karmy dla psów o niewielkim wzroście. Dieta taka jest dostosowana zarówno pod względem składu, jak i wielkości przekąsek. Tutaj do wyboru są karmy Verve, Life oraz Premium Line.
W przypadku problemów z uzębieniem, zalecamy karme w puszkach. Są one szczególnie odpowiednie dla starszych psów.
Do szkolenia dobrze sprawdzą sie przysmaki Calibra Joy Classic.